3 miasta Uzbekistanu, które powinny znaleźć się w planie podróży

Wyjazd do Uzbekistanu to marzenie niejednego podróżnika. Ten leżący w Azji Centralnej kraj zachwyca szczerą gościnnością, otwartością i życzliwością mieszkańców. Kuchnia uzbecka zadowoli nawet bardzo wybrednych smakoszy, a ilość perełek architektonicznych znajdujących się w uzbeckich miastach zaskakuje wielu zwiedzających.

Wartych uwagi uzbeckich miast jest wiele. Miastem, które z pewnością powinno znaleźć się w planie podróży do Uzbekistanu jest Chiwa, gdzie znajdują się zabytki takie jak: minaret Islam Khodja, brama wschodnia Palman Darvaza, pochodzący z XVIII wieku meczet Dżuma czy lśniący, wyłożonymi turkusowymi płytkami minaret Kalta Minor. Kolejnym ważnym miastem na mapie Uzbekistanu jest Samarkanda, która słynie z zabytkowego placu miejskiego Registan, meczetu Bibi Chanum czy mauzoleum Gur-i Mir. Dobrym pomysłem jest też przystanek w Bucharze, gdzie zobaczyć można wyjątkowy, wykonany w całości z drewna meczet Bolo Hauz czy słynny kompleks architektoniczny Po’i Kalon.

Uzbekistan – zabytki Chiwy

Chiwa (Khiva) to jedno z z miast Uzbekistanu. Leży nad rzeką Amu-darią (nieopodal granicy z Turkmenistanem) i słynie z wielu zabytków: meczetów, medres, minaretów, pałaców królewskich czy mauzoleów. Będąc w Chiwie warto zobaczyć wyłożony mozaikowymi płytkami minaret Islam Khodja czy przepięknie ozdobioną medresę Amin-Chan. Na uwagę zasługuje też cytadela Kunja-Ark, meczet Dżuma (XVIII wiek) czy minaret Kalta Minor z którym związanych jest wiele ciekawych historii. Nie można przegapić też wizyty w mauzoleum Pahlawana Mahmuda – patrona Chiwy. Miasto to zachwyca – tego możecie być pewni.

Chcesz zwiedzić jeden z najbardziej kolorowych krajów Azji Centralnej? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Uzbekistanu biura podróży Globzon Travel:

Uzbekistan – znikające Morze Aralskie

Jeśli pomyślimy o Uzbekistanie to pewnie większość z nas przed oczami zobaczy wspaniałe miasta, bajkowe medresy czy gwarne bazary. Ale niestety Uzbekistan kojarzy się jeszcze z Morzem Aralskim (a właściwie z tym, co po owym morzu pozostało na terenie kraju).

Zaczynając od początku, planując podróż do Uzbekistanu koniecznie trzeba zatrzymać się w miasteczku Mojnak – to właśnie tam znajduje się dawny brzeg Morza Aralskiego (jeziora tak dużego, że nazwano je morzem), które jeszcze w latach 60 XX wieku funkcjonowało jako port. Obecnie ze względu na katastrofę ekologiczną spowodowaną w większości działalnością człowieka znajdują się tam jednak tylko ogromne ilości piasku oraz wraki statków (dlatego miejsce nazywane bywa „cmentarzyskiem wraków”). Morza już tam nie ma.

Chcesz zobaczyć znikające Morze Aralskie i „cmentarzysko wraków”? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Uzbekistanu biura podróży Vanellus Travel:

Przysmaki uzbeckiej kuchni

Uzbekistan to jeden z bajkowych krajów Azji Centralnej. Zachwyca minaretami wyłożonymi turkusowymi płytkami, gościnnością uśmiechniętych mieszkańców i aromatyczną kuchnią w której królują potrawy kuszące kolorami i zapachami. Jedną z najbardziej tradycyjnych potraw jest płow, którego z pewnością będziemy mieli okazję niejednokrotnie spróbować podróżując po Uzbekistanie. Jest to danie przygotowywane najczęściej z ryżu, warzyw i mięsa (zwykle baraniny). Wariacji na temat tego dania jest mnóstwo, więc każdy, nawet najbardziej wybredny smakosz znajdzie wersję idealną dla siebie. Jada się tam też manty i samsy (pierożki). Wielbiciele makaronu muszą spróbować potrawy nazywanej lagman. Nieważne co wybierzemy, bo wszystkie dania kuchni uzbeckiej są wyśmienite dzięki aromatycznym, orientalnym przyprawom.

Chcesz spróbować pysznej, uzbeckiej kuchni? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Uzbekistanu biura podróży Globzon Travel: